MAP II

31.5.2019

Naše škola je zapojena od 1.ledna 2019 do projektu MAP II. Ředitelka školy je členem pracovní skupiny č.5 pro základní vzdělávání.

1. Základní informace o projektu

Celý název projektu: Místní akční plán rozvoje vzdělávání II. v ORP Rožnov p.R. Zkrácený název projektu: MAPII Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0­.0/17_047/0010697 Příjemce projektu: Sdružení Mikroregion Rožnovsko Realizace projektu: 1.1.2019 – 30.6.2022 (42 měsíců) Rozpočet projektu: 10 950 984,40 Kč Finanční zajištění projektu: projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a státního rozpočtu ČR.

2. Co je to MAP?

MAP je Místní akční plán vzdělávání, zaměřený prioritně na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15-ti let. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního vzdělávání, zájmového a neformálního vzdělávání. Projekty MAP jsou realizovány na území obcí s rozšířenou působností (ORP).

3. Cíle MAP

Hlavním cílem projektu Místního akčního plánování na Rožnovsku je zlepšit úroveň a kvalitu vzdělávání v mateřských a základních školách tím, že bude podpořena spolupráce zřizovatelů, škol a ostatních aktérů ve vzdělávání. To znamená společné informování, vzdělávání a plánování partnerských aktivit pro řešení místně specifických problémů a potřeb. Projekt je zaměřen na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15 let. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního, zájmového a neformálního vzdělávání.

Cílem projektu je dále dlouhodobě udržitelné fungování partnerství aktérů ve školství a vzdělávání v území ORP Rožnov pod Radhoštěm, jehož činnost bude koordinována Řídícím výborem a definována vizí, cíli a prioritami Strategického rámce MAP ORP Rožnov pod Radhoštěm.

Specifické cíle projektu jsou následující: 1.Rozvinout a udržet stávající struktury partnerství MAP a aktualizovat analytické, strategické i implementační části prvního stávajícího dokumentu MAP ORP Rožnov pod Radhoštěm. 2.Podpořit strategické plánování na 25ti školách v regionu ORP Rožnov pod Radhoštěm. Konkrétně se jedná o 9 mateřských škol, 15 základních škol a 1 základní uměleckou školu. 3.Prohlubovat znalostní kapacity 7 cílových skupin projektu 4.Zkvalitnit komunikaci partnerství MAP s aktéry školství a vzdělávání v území ORP Rožnov pod Radhoštěm
Proces aktualizace MAP podpoří dlouhodobé systematické plánování ve školství a vzdělávání. Mimo jiné bude nový MAP vytvářet i rámec pro vize rozvoje jednotlivých škol.

4. Klíčové aktivity

Projekt je sestaven z celkem 4 klíčových aktivit, které na sebe vzájemně navazují.

KA 01 Řízení projektu

KA 02 Rozvoj a aktualizace MAP

KA 03 Evaluace a monitoring

KA 04 Implementace

5. REALIZACE PROJEKTU A JEHO HLAVNÍ VÝSTUPY

Tvorba a realizace Místního akčního plánu vzdělávání respektuje základní principy komunitního projednávání. Tento postup umožňuje: •aby se lidé mohli svobodně účastnit rozhodování o důležitých otázkách života místního společenství, •aby přijímaná usnesení odpovědných orgánů odrážela vůli a potřeby obyvatel regionu, •aby plánované kroky a řešení co nejlépe využívaly dostupné zdroje, případně nacházely nové zdroje a přinášely co největší užitek a spokojenost.

Realizací projektu dojde k rozšíření stávajících kontaktů a prohloubení spolupráce aktérů ve vzdělávání. Vzniknou nová partnerství, která podpoří rozvoj nových vzdělávacích aktivit.

Všechny cílové skupiny se mohou účastnit výměn zkušeností a vzdělávacích akcí. Vedoucí pracovníci škol, školských zařízení a zřizovatelé budou navíc podpořeni tematickými setkáními a praktickými výměnami zkušeností zaměřenými na zlepšení řízení škol, hodnocení kvality vzdělávání, trvalý pedagogický rozvoj celé školy.

V průběhu realizace projektu bude na základě známých statistických dat, agregovaných dotazníků MŠMT aktualizován dokument MAP tak, aby zohledňoval aktuální specifika a potřeby území ORP Rožnov p.R. Do dokumentu budou zahrnuty výstupy z analýz potřeb jednotlivých škol. Výstupem procesu (a projektu) bude aktuální analytická část, aktualizovaný Strategický rámec MAP ORP Rožnov pod Radhoštěm 2023 (včetně dohody o investicích) a Akční plány pokrývající celou dobu realizace projektu a dobu 12 měsíců od ukončení projektu. Aktualizace dokumentu MAP bude vycházet z reálných potřeb území a z diskuse v rámci partnerství MAP.

6. Na realizaci výstupů se podílí zejména následující aktéři z oblasti vzdělávání: •pedagogičtí pracovníci •vedoucí pracovníci škol a školských zařízení •pracovníci organizací působících v oblasti vzdělávání, výzkumu a poradenství •pracovníci a dobrovolní pracovníci organizací působících v oblasti vzdělávání nebo asistenčních služeb a v oblasti neformálního a zájmového vzdělávání dětí a mládeže •děti a žáci •rodiče dětí a žáků, •starostové obcí •zaměstnanci veřejné správy a zřizovatelů škol působící ve vzdělávací politice •veřejnost

Celý projekt Místního akčního plánu vzdělávání funguje na principu otevřenosti, ke spolupráci se mohou připojovat další zástupci aktérů vzdělávání i široké veřejnosti. Cílem je začlenit do projednávacího procesu všechny aktivní zájemce, klíčové osoby a širokou veřejnost z místního společenství.